The NXH010P90MNF1 is a SiC MOSFET module containing a 10 mohm 900V SiC MOSFET half bridge and an NTC thermistor in an F1 module.
  • AC-DC Conversion
  • DC-AC Conversion
  • DC-DC Conversion
  • Electric Vehicle Charger
  • Energy Storage System
  • Solar Inverter 3-phase
  • Uninterruptible Power Supply
  • Recommended gate voltage 15V - 18V