The NXH030P120M3F1PTG is a power module containing 30 mohm / 1200 V SiC MOSFET half−bridge and a thermistor with Alumina (AL2O3) DBC in an F1 package. The SiC MOSFET switches use M3S technology and are driven with 18V-20V gate drive.
  • DC-AC conversion
  • DC-DC conversion
  • AC-DC conversion
  • UPS
  • Energy Storage Systems
  • Electric Vehicle Charging Stations
  • Solar Inverters
  • Excellent FOM [ = Rdson * Eoss ]
  • 15V to 18V Gate Drive
  • 30 mohm / 1200 V M3S SiC MOSFET Half−Bridge